رنگ‌های اپوکسی یکی از پرکاربردترین رنگ‌های صنعتی از انواع دو جرئی به شمار می آید که امروزه برای حفاظت و رنگ‌آمیزی بسیاری از سازه‌ها نظیر شناورها، سکوهای نفتی، مخازن نگهداری مواد، سوله ها، ماشین آلات و تجهیزات صنعتی استفاده می شود. از مهمترین مزایای رنگ های اپوکسی می توان به چسبندگی بالا، مقاومت در برابر نفوذ مواد، کارایی و حفاظت در برابر خوردگی سازه اشاره کرد.

کاربرد رنگ اپوکسی

رنگ های اپوکسی عمدتا دوجزئی بوده و جزء A (رنگ) با جزء B (هاردنر) در زمان مصرف مخلوط شده و بر روی سطح اعمال می‌گردد. رنگ های اپوکسی در مقایسه با سایر رنگ های تک جزئی (مانند آلکیدی روغنی، آکریلیک و …) مدت زمان بیشتری از زیرآیند محافظت می کنند. این رنگ ها در سه دسته پرایمر (آستری)، میانی و رویه طبقه‌بندی می شوند که هر یک کاربرد خاص خود را دارند. استفاده از رنگ های اپوکسی در فضای باز (که در معرض تابش نور خورشید قرار دارد) به علت احتمال وجود عیب گچی شدن (Chalking) توصیه نمی شود.

جهت خرید انواع رنگ اپوکسی کلیک کنید.

پرایمر اپوکسی

پس از آماده سازی سطح کار، پرایمرهای اپوکسی به عنوان اولین لایه بر روی آن اعمال می شوند. بنابراین می بایست خاصیت چسبندگی بسیار مطلوبی داشته باشند. از معروفترین پرایمرهای اپوکسی می توان به زینک ریچ اپوکسی، زینک فسفات اپوکسی، اپوکسی ماستیک و آستری معمولی اپوکسی اشاره نمود. هر کدام از این پرایمرها به روش خاص خود (حفاظت کاتدی، سدشوندگی و …) باعث جلوگیری از خوردگی سازه می شوند.

.آستری اپوکسی

 

رنگ میانی اپوکسی

دسته دیکر در رنگ های اپوکسی، میانی اپوکسی هست که پس از پرایمر و قبل از رنگ آمیزی لایه نهایی اعمال می شود. کاربرد این دسته از اپوکسی ها عمدتا در افزایش خاصیت ضدخوردگی و عملکرد پوشش و همچنین ایجاد لایه ای جهت چسبندگی مطلوب بین پرایمر و لایه نهایی می باشد. از پرکاربردترین رنگ های اپوکسی میانی می توان به رنگ اپوکسی میانی پلی آمید، میانی اپوکسی MIO، اپوکسی میانی پلی‌آمید با قابلیت استفاده در ضخامت بالا، اپوکسی با خاصیت ضدسایش و … اشاره کرد.

 

رنگ اپوکسی

 

رنگ اپوکسی رویه

رنگ‌های اپوکسی رویه به عنوان دسته دیگر رنگهای اپوکسی به شمار می‌آیند که جهت رنگ‌آمیزی با فام دلخواه مشتری استفاده می‌شود. از جمله ویژگی‌های این رنگ ها می توان به تنوع فام مطابق خواست مشتری و مقاومت در برابر نفوذ مواد اشاره کرد. این رنگ ها عموما نیمه براق بوده و در فام‌‌های مختلفی چون سفید، قرمز، سبز، آبی، طوسی و … موجود می‌باشند.

 

اپوکسی رویه