رنگ‌های غنی از روی (زینک ریچ Zinc-rich)، به رنگ‌هایی اطلاق می‌شود که در آن‌ها مقادیر بالای ذرات روی یا ترکیب پودر روی وجود دارد. پودر روی در رنگ زینک ریچ عمدتاً برای حفاظت سطوح فلزی در مقابل پوسیدگی و خوردگی استفاده می‌شود.

خوردگی در سازه‌های فلزی یکی از پدیده‌هایی است که به صورت طبیعی و خود به خودی صورت می‌گیرد. بنابراین روش‌هایی وجود دارد که باعث می‌شود این پدیده با اخلال روبرو شود. رنگ‌ها و پوشش‌های غنی از روی (زینک ریچ) دسته‌ای از مواد هستند که برای محافظت سطح فلزی استفاده می‌شوند. پودر روی در این رنگ‌‌ها، از طریق حفاظت کاتدی (آند فدا شونده) و همچنین ایجاد یک سد از زیرآیند محافظت می‌کنند.

برای خرید و استعلام قیمت پرایمر اپوکسی زینک ریچ کلیک کنید.

مواد - رنگ غنی از روی

 

خواص رنگ‌های غنی از روی( زینک ریچ)

 • جلوگیری از خوردگی به وسیله حفاظت کاتدی(آند فدا شونده)
 • چسبندگي مطلوب به زیرآیند
 • افزایش مقاومت مکانیکی و سایشی
 • سازگاری با بسیاری از پوشش‌ها

رنگ زینک ریچ - غنی از روی

 

موارد کاربرد رنگ‌های زینک ریچ

 • پوشش‌دهی سازه‌های فلزی، مخازن و لوله‌ها

 • مجتمع‌های صنعتی نفت و گاز و پتروشیمی و همچنین صنایع نیروگاهی

 • سکوها و محیط‌های دریایی، و عرشه کشتی‌ها

 • تأسیسات تصفیه فاضلاب

پرایمر زینک ریچ - غنی از روی

 

رنگ‌های زینک ریچ در صنعت براساس خصوصیات و مطابق با استاندارد رنگ و پوشش SSPC-Paint 20  به چهار دسته اصلی طبقه‌بندی می‌شوند:

 • نوع I-A:

محمل‌های غیرآلی پایه آب مانند سیلیکات‌های فلزات قلیایی، فسفات‌ها و اصلاح کننده‌ها هستند که پس از اجرا روی یک سطح مشخص توسط گرما و حرارت یا عوامل پخت، تشکیل فیلم می‌دهند.

 • نوع I-B:

محمل‌های غیرآلی پایه آب مانند سیلیکات‌های فلزات قلیایی محلول در آب است و خشک شدن این رنگ‌ها در اثر یک واکنش میان فولاد و سیلیکات روی انجام می‌شود.

 • نوع I-C:

محمل‌های غیرآلی پایه حلال شامل تیتان، سیلیکات‌های آلی و سلیکات‌های بهبود یافته می‌باشد. این نوع رنگ‌ها برای کامل شدن واکنش هیدرولیز به رطوبت نیاز دارد.

 • نوع II:

محمل‌های آلی که تشکیل فیلم به‌وسیله انجام اتصالات شیمیایی و یا به‌وسیله تبخیر فیزیکی حلال انجام می‌پذیرد.

رنگ حاوی پودر روی - زینک ریچ

 

همچنین طبق استاندارد SSPC Paint20 پوشش‌های حاوی گرد روی براساس میزان روی موجود در فیلم خشک به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند:

سطح 1:حاوی % 85 (یا بیشتر) پودر روی

سطح2: حاوی % 85-77 از پودر روی

سطح3:حاوی % 77-65 از پودر روی

 

رنگ اپوکسی غنی از روی (زینک ریچ)

رنگ اپوکسی زینک ریچ يك آستر دو جزيی غنی شده از روی، بر پايه رزين اپوکسی و هاردنر پلی آميد/پلی آمین می‌باشد. وجود میزان بالایی از گرد روی در فيلم خشك موجب می‌شود تا سطوح آهنی و فولادی از طريق حفاظت کاتدی مصون از خوردگی شوند و به همين دليل به عنوان لايه آستری اوليه در سطوح فولادی بكار می‌رود. پرايمرهای زینک ریچ مقاومت خوبی در مقابل رطوبت و محيط‌های دريايی (غیر مغروق) دارد و معمولا برای بهبود مقاومت خوردگی به شکل یک سامانه پوششی توصیه می‌شود.

برای مطالعه بیشتر درباره رنگ اپوکسی کلیک کنید.

رنگ پرایمر - غنی از روی

طریقه مصرف و اعمال

ابتدا سطح بايد تميز و از هرگونه رطوبت، آلودگي، چربي، روغن، گردوغبار، زنگ‌زدگي و… عاری گردد. شستشو با شوینده‌ها و تینرها جهت تمیز کردن سطوح توصیه می‌گردد. سپس سندبلاست روی سطح طبق استاندارد (SSPC-SP10) تا درجه Sa2.5 باید صورت گیرد. پس از زدودن غبار ناشي از سند بلاست عمل رنگ آميزي بلافاصله انجام می‌شود.

باید توجه داشت که رنگ‌آمیزی نباید در دمای زیر ٥ درجه سانتی‌گراد و زمانی که رطوبت نسبی بیشتر از ٨٥ درصد است، انجام شود.

پس از آماده‌سازي سطح، اجزاء رنگ را به نسبت اختلاط معين (مطابق دستورالعمل) مخلوط نموده و با همزن مناسب كاملا هم بزنيد تا يك تركيب يكنواخت و يكدست حاصل گردد. جهت رقيق نمودن رنگ، تينر را به تدريج اضافه می‌نمایند. توجه به زمان کاربری (Pot Life) در حین آماده‌سازی و اعمال رنگ بسیار مهم است.

از تینرهای اپوکسی جهت رقیق کردن و یا شستشوی وسایل استفاده می‌شود.

رنگ غنی از روی - اپوکسی زینک ریچ

 تجهیزات رنگ‌آمیزی

اسپری بدون هوا (Air Less) با قطر نازل 0.5 تا 0.4 میلی‌متر و فشار حداقل bar140
اسپری هوا با قطر نازل 1.5 تا 2 میلی‌متر و فشار 3 تا 5 bar
قلم‌مو و غلطک به منظور انجام لکه‌گیری

 

اسپری رنگ - غنی از روی