رنگ آلکیدی یا رنگ روغنی در مواردی که نیاز به براقیت بالا و رویه‌ای به نسبت ماندگار باشد، استفاده می‌شود. اغلب این رنگ‌ها برای سطوح فلزی، گچی و … در ساختمان‌ها، درب و پنجره‌ها و… مناسب هستند. همچنین رنگ‌های آلکیدی به دلیل تک جزئی بودن به راحتی قابل اعمال با وسایل ساده مانند قلم‌مو می‌باشد و سطح آن با تمیز کردن دچار تغییر در رنگ و خواص نخواهد شد.

رنگ روغنی - رنگ الکیدی

رنگ‌های آلکیدی به جهات مختلف با دیگر رنگ‌های آب پایه تفاوت دارند. در رنگ‌های آلکیدی از تینرها (مانند اسپریت) به منظور افزایش جریان پذیری و اعمال آن استفاده می‌شود. در رنگ‌های آب پایه از آب به عنوان رقیق‌کننده استفاده می‌کنند که پس از تشکیل فیلم رنگ بر روی سطح، تبخیر خواهد شد.

 

برای خرید، فروش و استعلام قیمت رنگ آلکیدی کلیک کنید.

مزایای رنگ‌های آلکیدی

  • مقاومت سایشی بالا (مناسب برای مناطق پر رفت و آمد)
  • مقاومت جوی مناسب (انتخابی مناسب برای سطوح بیرونی)
  • مقاومت به تغییرات دمایی مناسب (مقاومت در هوای گرم و سرد)
  • سمیت کمتر نسبت به برخی رنگ‌ها

البته رنگ‌های آلکیدی سرعت خشک شدن کمتری نسبته به برخی رنگ‌های دیگر دارند.(corrosionpedia.com)

رنگ آلکیدی - رنگ روغنی

یکی از مهم‌ترین اجزا در رنگ‌‎ها، رزین می‌باشد. این رزین بر روی خواصی چون براقیت و درخشندگی، زبری و جلوه‌ی نهایی رنگ اثر می‌گذارد. در رنگ‌های آلکیدی، از رزین‌های آلکیدی سنتزی (پلی استر اصلاح شده با اسید چرب) استفاده می‌شود در حالی که در رنگ‌های آب پایه از لاتکس به عنوان بایندر استفاده می‌شود.

رنگ روغنی - آکیدی

ویژگی‌های رنگ آلکیدی

رنگ‌های آلکیدی مقاوم به سایش و ماندگاری مناسبی دارند. این رنگ‌ها عمدتا برای استفاده در مناطق پر رفت و آمد در خانه‌ها مانند اتاق‌های پذایرایی پیشنهاد می‌شوند.

این رنگ‌ها نسبت به رطوبت نیز مقاومت مناسبی دارند. از این‌رو برای محل‌هایی مانند آشپزخانه، حمام، وسایل خانه نیز استفاده می‌شوند.

رنگ‌های آلکیدی به آسانی تمیز شده و به دلیل عدم جذب فیزیکی  به سطح سبب تغییر رنگ نخواهد شد. بنابراین رنگ در طول زمان به صورت یکنواخت براق خواهد ماند.