رنگ آمیزی مخازن به دلیل وجود شرایط خورنده در محیط آن‌ها جهت جلوگیری از خوردگی و تخریب مخزن امروزه بسیار حائز اهمیت است. مخازن نگهداری مواد شیمایی و مایعات مختلف در بسیاری از صنایع مانند نفت و گاز، پتروشیمی‌ها، پالایشگاه‌ها، کارخانه‌های صنعتی، نیروگاه‌ها  و… به دلیل وسعت سازه و هزینه‌های بالا ناشی از خوردگی یا نوسازی آن‌ها همواره باید به وسیله سامانه‌های پوششی محافظت گردند.

 

برای مشاوره خرید و استعلام قیمت رنگ ویژه مخازن کلیک کنید.

رنگ مخازن - پلی یورتان

انواع رنگ‌مخازن

برای پوشش‌دهی مخازن توجه به محل نگهداری آن‌ها ( زیر نور خورشید یا در فضای مسقف) و دسته بندی محیط از نظر شرایط خورندگی( شرایط با خوردگی کم، متوسط، زیاد) و همچنین نوع مواد نگهداری شده درون آن‌ها بسیار مهم است. از این رو با توجه به نوع کاربرد مخزن و شرایط ذکر شده در بالا می‌توان سامانه‌های پوششی مختلفی در نظر گرفت.

 

رنگ اپوکسی - رنگ مخزن

 

 

رنگ ضدخوردگی مخازن

همانطور که اشاره شد مخازن با توجه به جنس آن‌ها (فولادی و یا…) همواره در معرض خوردگی هستند. از این رو استفاده از رنگ‌های با خاصیت ضدخوردگی اهمیت پیدا می‌کند. یکی از این آستری‌ها، پرایمر اپوکسی زینک ریچ( غنی از روی) می‌باشد که به طریق حفاظت کاتدی ( آند فدا شونده) از سطوح در برابر خوردگی محافظت می‌نماید.

 

لایه میانی مخازن

به جهت افزایش عمر سازه و همچنین حفاظت سطح استفاده از رنگ‌های اپوکسی میانی MIO یکی از گزینه‌های مطلوب به شمار می‌آید. رنگ اپوکسی پلی آمید میکایی به دلیل داشتن مواد ضدخوردگی به عنوان مانع (barrier ) عمل کرده و از نفوذ عوامل خورنده به سطح زیرآیند جلوگیری می‌نماید. این رنگ همچنین مقاومت سایشی و مقاومت ضربه پذیری مطلوبی داراست.

 

از دیگر رنگ‌های با قابلیت بالا، رنگ‌های اپوکسی گلس فلیک می‌باشد. این رنگ با داشتن مقاومت شیمیایی و فیزیکی مطلوب می‌تواند حفاظت مناسبی از زیرآیندها در برابر خوردگی از خود نشان دهد.

 

رنگ مخزن - رنگ صنعتی اپوکسی

رنگ رویه مخازن

با توجه به محل قرارگیری مخازن برای رویه آن‌ها می‌توان رنگ‌های مختلفی پیشنهاد کرد. زمانی که این مخازن در معرض تابش نور خورشید هستند استفاده از رنگ‌های پلی‌یورتان توصیه می‌گردد. رویه پلی‌یورتان با داشتن مقاومت جوی مطلوب و همچنین موجود بودن در فام‌های مختلف از بهترین رنگ‌ها می‌باشد.

چنانچه مخازن به دور از تابش نور خورشید باشند، می‌توان از رویه‌های اپوکسی نیز استفاده نمود.

 

 

رنگ مخازن - رنگ صنعتی

 

رنگ اپوکسی فنولیک

رزین‌های اپوکسی فنولیک با داشتن مقاومت شیمیایی خوب در برابر اسیدها، حلال‌ها و … و همچنین مقاومت حرارتی تا 160 درجه سانتی‌گراد، پوشش‌های بسیار مطلوبی برای نگهداری این مواد ایجاد می‌نماید. لذا برای رنگ ‌میزی سطوح داخلی مخازن نگهداری مواد شیمیایی می‌توان از رنگ‌های اپوکسی فنولیک استفاده کرد.

 

نکته مهم در استفاده از پوشش های اپوکسی فنولیک که در معرض مواد شیمیایی هستند، توجه به نوع ماده شیمیایی، غلظت آن و دمای کاربردی می باشد. با تغییر هر یک از این موارد کارایی پوشش ها متفاوت خواهد بود لذا موکدا توصیه می گردد که جهت رنگ آمیزی چنین سطوحی با متخصصین امر مشورت نمائید.

 

 

رنگ ویژه مخازن آب شرب

برای رنگ آمیزی مخازن آب شرب به دلیل اهمیت مسائل زیست محیطی و سلامتی بایستی از رنگ‌های اپوکسی بدون حلال استفاده کرد. رنگ‌های اپوکسی بدون حلال (Solvent free) به دلیل عدم استفاده از ترکیبات آلی به عنوان تینر یا رقیق‌کننده جهت پوشش‌دهی مخازن آب شرب تولید و مورد استفاده قرار می‌گیرند. استانداردهایی چون BS6920، AWWA C210  در رابطه با این پوشش ها وجود دارد تا عدم وجود هر گونه ترکیبات مضر و سمی در این پوشش ها را تایید نمایند.

 

رنگ مخزن صنعتی - رنگ اپوکسی