گلس فلیک به ورقه‌هایی از شیشه با ضخامت تقریبی ۵ میکرون و عرض ۱۰ تا ۴۰۰۰ میکرون گفته می‌شود. این ماده در صنعت با توجه به مزایا و ویژگی‌های منحصر به فردش کاربردهای بسیار وسیعی پیدا کرده است و یکی از رنگ‌های صنعتی مهم به شمار می‌آید. گلس فلیک‌ها ابتدا در پوشش‌های اپوکسی برای حفاظت ساختمان‌های فولادی در محیط خورنده ساحلی استفاده شد. بعد از چند دهه که رنگ‌ گلس‌فلیک توانست خودش را در شرایط محیطی ناملایم به اثبات برساند، به طور معمول برای پل‌ها و ساختمان‌های فولادی در محیط‌های خورنده مثل نگهداری مواد شیمیایی و در محیط‌های آبی شروع به استفاده شد.

برای خرید و استعلام قیمت رنگ اپوکسی گلس فلیک کلیک کنید.

 

رنگ صنعتی - رنگ گلس فلیک

مزایای گلس فلیک

گلس فلیک به دلیل ورقه‌ای شکل بودن در مقیاس بسیار ریز، یک مانع چندسطحی موازی روی جسم ایجاد می‌کند. این مانع به شکل قابل ملاحظه‌ای نفوذپذیری بر جسم را کاهش می‌دهد. به همین خاطر مایعات و گازها به سختی نفوذ کرده و مقاومت در برابر آتش را با محدود کردن نفوذ اکسیژن بهبود می‌بخشد.

افزایش کارایی پوشش حفاظتی

همانطور که اشاره شد گلس فلیک با ایجاد یک سد باعث جلوگیری از ورود بخار آب و محلول‌های شیمیایی و کاهش خوردگی در زیرآیند می‌شود.

افزایش مقاومت در برابر حرارت

این ماده با تشکیل یک لایه با مقاومت بالا، از لایه لایه شدن و تخریب پوشش در برابر حرارت جلوگیری می‌کند.

افزایش مقاومت سایشی و مکانیکی

به علت بزرگ بودن اندازه ذرات، این پیگمنت خواص مکانیکی خوبی را از خود نشان می‌دهد و مقاومت به ضربه و سایش همراه با خاصیت انعطاف‌پذیری و کشش زیاد دارد.به همین علت پوشش‌ها در مقابل شکست یا سوراخ شدن بر اثر جابجایی ساختمان یا تغییرات دمایی شدید (یخ زدن) مقاومت می‌کنند.

کاهش چروکیده شدن

کاهش حجم ناشی از تبخیر حلال یا از دست دادن روغن پلیمریزاسیون یا هر محلول مشابه دیگر

 

رنگ صنعتی - اپوکسی گلس فلیک

 

گلس فلیک در دو دسته “C” و “E” وجود دارد:

گلس فلیک - glass flake

 

هر یک از این دسته‌ها به منظور هدف خاصی استفاده می‌شوند اما به طور کلی، C-glass  مقاومت به ‌محیط اسیدی بیشتری می‌دهد، در حالی که E-glass دارای ویژگی‌های مکانیکی عالی در تقویت پلیمرها و کامپوزیت‌ها است.

 

گلس فلیک نوع C

این نوع گلس فلیک حدود ۵ میکرون ضخامت و 4000-10 میکرون عرض دارد.
مقاومت شیمیایی خوب این نوع گلس فلیک آن را در استفاده در وینیل استر، اپوکسی اکریلیک رنگ‌ها و پوشش‌های اکریلیک به‌عنوان مانع در برابر خوردگی با مواد شیمیایی و رطوبت ایده‌آل می‌نماید.

  •  پوشش‌های پلی‌استر گلس فلیک برای مقاومت شیمیایی داخل خطوط لوله و تانک‌ها.
  •  پوشش‌های اپوکسی گلس فلیک نیز در این موارد استفاده می‌شوند زیرا نقش مهمی در حفاظت ساختاری ساختمانی و فولادی در مقابل خوردگی ایفا می‌کنند.

برای مطالعه بیشتر درباره خوردگی کلیک کنید.

رنگ صنعتی - رنگ گلس فلیک

نکات مهم درباره گلس فلیک

GLASS FLAKE به دلیل نداشتن فام می‌تواند در بسیار از رنگ‌ها استفاده شود. همچنین به دلیل تر شدن مناسب آن (Wetting) و دانسیته پایین‌تر فرایند فرموله کردن راحتی دارد. گلس فلیک از لحاظ شیمیایی خنثی است و این می‌تواند به نوعی یک مزیت در برخی کاربردها باشد. اندازه ذرات ورقه‌های شیشه‌ای در نفوذ‌پذیری مؤثر می‌باشد. با افزایش اندازه ذرات نفوذپذیری کاهش می‌یابد. اما این خاصیت موجب افزایش ویسکوزیته می‌گردد که ممکن است فرایند تولید را کمی با سختی همراه سازد. به همین خاطر استفاده از اندازه بهینه بسیار مهم است.

تأثیر گلس فلیک بستگی به ضخامت فلیک دارد. تعداد لایه‌هایی را که می‌تواند به یک ضخامت فیلم مشخص برسند را تعیین می‌کند. قطره ذره، فاصله‌ای را که یون خورنده نیاز به انتقال به لایه بعدی دارد، مشخص می‌کند. ذرات گلس فلیک یک مسیر پرپیچ و خم را داخل فیلم رنگ تشکیل می‌دهند که به طور کامل در برابر ورود بخار آب نفوذ ناپذیرند.

مکانیزم - گلس فلیک

اپوکسی گلس فلیک

اپوکسی گلس فلیک ﯾﮏ رﻧﮓ دو ﺟـﺰﯾﯽ برپایه اﭘﻮﮐﺴـﯽ ﭘﻠﯽ‌آﻣﯿﻦ بوده و داراي ﭘﺮك‌‌‌‌‌ﻫﺎي ﺷﯿﺸﻪ میﺑﺎﺷﺪ ﮐﻪ ﻧﻔﻮذ‌ﭘﺬﯾﺮي آب در آن ﺑﺴﯿﺎر اﻧﺪك اﺳﺖ. اﯾﻦ رﻧﮓ ﯾﮏ ﭘﻮﺷﺶ ﺳﺨﺖ و ﻏﯿﺮ ﻣﻨﻌﻄﻒ اﯾﺠﺎد ﻣﯽ‌ﻧﻤﺎﯾﺪ و همانطور که به عنوان خواص گلس فلیک اشاره شد، ﻣﻘﺎوﻣﺖ ﺧﻮﺑﯽ در ﺑﺮاﺑﺮ ﺳﺎﯾﺶ و ﺿﺮﺑﻪ، آب درﯾﺎ، روﻏﻨ‌‌‌‌‌‌ﻬﺎي ﻣﻌﺪﻧﯽ و ﻫﯿﺪروﮐﺮﺑﻨ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ﻬﺎي آﻟﯿﻔﺎﺗﯿﮏ و ﻣﻮاد ﺷﯿﻤﯿﺎﯾﯽ ﻣﺘﻔﺎوت دارد و ﻣﻘﺎوﻣﺖ در ﺑﺮاﺑﺮ ﺧﻮردﮔﯽ آن بالا اﺳﺖ.

 

رنگ اپوکسی - گلس فلیک

رنگ کردن و پوشش‌دهی سازه‌های فلزی نقش مهمی در بالا بردن طول عمر سازه‌ها دارد. در این پوشش‌ها اپوکسی گلس‌فلیک کاربرد ویژه‌ای دارد، خصوصا در مخازن پالایشگاهی به عنوان یک پوشش مناسب جهت سطوح داخلی مخازن آب شرب و نفت خام و گازوئیل و تجهیزاتی که در برابر خوردگی شدید قرار دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای مطالعه بیشتر درباره رنگ‌های اپوکسی کلیک کنید.

 

موارد استفاده رنگ اپوکسی گلس فلیک

  • محافظت از خطوط لوله‌ها و سازه‌های فولادی
  • پل‌ها و سوله‌های صنعتی و پتروشیمی
  •  تجهیزات موجود در صنایع نفت و گاز

رنگ اپوکسی - گلس فلیک

لازم به ذکر است که قبل از انجام  رنگ اپوکسی گلس فلیک سطح مورد نظر ابتدا باید از هر گونه آلودگی ،سایش ، روغن و گرد و غبار تمیز شود. از این رنگ بعد از سندبلاست استفاده می‌شود که بهترین روش برای از بین بردن زنگ‌زدگی و ناهمواری‌های ظاهری و خوردگی‌های سطحی است.

 مزایای رنگ اپوکسی گلس فلیک

  •  مقاومت در برابر شرایط سخت شیمیایی و اسید‌ها و قلیا‌ها
  •  مقاومت در برابر رطوبت آب و سایش
  •  مقاومت در برابر یون‌ها
  •  مقاومت در برابر ضربه
  •  چسبندگی فوق العاده و مقاومت عالی در برابر عوامل فیزیکی و شیمیایی

رنگ گلس فلیک - اپوکسی گلس فلیک