رنگ های دو جزئی دسته ای از رنگ های صنعتی هستند که از دو جز پایه (رزین+مواد رنگزا+افزودنی‌ها و…) و سخت‌کننده(هاردنر) تشکیل شده‌اند. به عبارتی این نوع از رنگ‌ها در دو ظرف جداگانه توسط شرکت سازنده ارائه می‌شوند و سپس در هنگام استفاده توسط کاربر مخلوط شده و پس از همگن سازی کامل، اعمال می‎شود.

رنگ صنعتی - رنگ صنعتی اپوکسی

رنگ‌های بر پایه رزین اپوکسی و رزین پلی یورتان از جمله مهمترین رنگ‌های این دسته قرار دارند. به عنوان مثال در رنگ‌های بر پایه رزین اپوکسی، قسمت پایه از واحدهای کوچکی به نام اولیگومر تشکیل شده است که شامل گروه فعال اپوکساید است. این گروه‌های فعال پس از ترکیب با هاردنر که عمدتا در رنگ‌های اپوکسی شامل آمین‌ها، آمیدها و یا ترکیبی از این دو هستند، تشکیل یک شبکه به هم پیوسته و مستحکم می‌دهد که در نهایت پوشش نهایی را ایجاد می‌کند.

برای مطالعه بیشتر درباره رنگ اپوکسی کلیک کنید.

ویژگی رنگ‌های صنعتی

از ویژگی‌های مهم این دسته رنگ‌ها می‌توان به استحکام بالا، چسبندگی قوی با سطح کار، برگشت ناپذیری رنگ، مقاومت بالا به عوامل خورنده، مقاومت بالا به حلال و قابلیت اعمال با ضخامت‌های بالا اشاره کرد. همچنین در رنگ‌های مخصوص مخازن آب شرب از گونه‌ای از رزین‌های اپوکسی استفاده می‌شود که فاقد حلال است و صرفا پس از اختلاط دو جز مایع، یک پوشش سخت ایجاد می‌کند. این ویژگی باعث می‌شود که برای رقیق سازی رنگ نیازی به تینر و حلال‌های سمی در رنگ به صفر برسد و در نتیجه پس از خشک شدن رنگ نیز، مواد سمی از آن متصاعد نمی‌شود.

رنگ مقاوم به حرارت - رنگ صنعتی

با توجه به این که فرآیند خشک شدن این نوع از رنگ‌ها بر اساس واکنش شیمیایی بین هاردنر و رزین است، نسبت صحیح اختلاط دو جز از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند بر روی کیفیت پوشش نهایی تاثیر گذار باشد. همچنین توجه به این موضوع نیز از اهمیت بالایی بر خوردار است که مخلوط رزین و هاردنر تنها تا مدت زمان مشخصی قابل نگهداری و اعمال است که با پارامتری به نام (Pot Life) در برگه اطلاعات فنی رنگ عنوان می‌شود.

 

 

در شکل زیر فرآیند واکنش بین رزین و هاردنر و تشکیل فیلم خشک نهایی رنگ نشان داده شده است.