رنگ صنعتی چیست؟-رنگ های دو جزئی

رنگ صنعتی چیست؟-رنگ های دو جزئی

Resin and Hardener

رنگ های دو جزئی دسته ای از رنگ های صنعتی هستند که از دو جز پایه (رزین+مواد رنگزا+افزودنی ها و...) و سخت کننده(هاردنر) تشکیل شده اند. به عبارتی این نوع از رنگ ها در دو ظرف جداگانه توسط شرکت سازنده ارائه می شوند و سپس در هنگام استفاده توسط کاربر مخلوط شده و پس از همگن سازی کامل، اعمال می شود.

رنگ های بر پایه رزین اپوکسی و رزین پلی یورتان از جمله مهمترین رنگ های این دسته قرار دارند. به عنوان مثال در رنگ های بر پایه رزین اپوکسی، قسمت پایه از واحدهای کوچکی به نام اولیگومر تشکیل شده است که شامل گروه فعال اپوکساید است. این گروه های فعال پس از ترکیب با هاردنر که عمدتا در رنگ های اپوکسی شامل آمین ها، آمید ها و یا ترکیبی از این دو هستند، تشکیل یک شبکه به هم پیوسته و مستحکم می دهد که در نهایت پوشش نهایی را ایجاد می کند.

از ویژگی ای مهم این دسته رنگ ها می توان به استحکام بالا، چسبندگی قوی با سطح کار، برگشت ناپذیری رنگ، مقاومت بالا به عوامل خورنده، مقاومت بالا به حلال و قابلیت اعمال با ضخامت های بالا اشاره کرد. همچنین در رنگ های مخصوص مخازن آب شرب از گونه ای از رزین های اپوکسی استفاده می شود که فاقد حلال است و صرفا پس از اختلاط دو جز مایع، یک پوشش سخت ایجاد می کند. این ویژگی باعث می شود که برای رقیق سازی رنگ نیازی به تینر و حلال های سمی در رنگ به صفر برسد و در نتیجه پس از خشک شدن رنگ نیز، مواد سمی از آن متصاعد نمی شود.

با توجه به این که فرآیند خشک شدن این نوع از رنگ ها بر اساس واکنش شیمیایی بین هاردنر و رزین است، نسبت صحیح اختلاط دو جز از اهمیت بالایی برخوردار است و می تواند بر روی کیفیت پوشش نهایی تاثیر گذار باشد. همچنین توجه به این موضوع نیز از اهمیت بالایی بر خوردار است که مخلوط رزین و هاردنر تنها تا مدت زمان مشخصی قابل نگه داری و اعمال است که با پارامتری به نام (Pot Life) در برگه اطلاعات فنی رنگ عنوان می شود.

 

در شکل زیر فرآیند واکنش بین رزین و هاردنر و تشکیل فیلم خشک نهایی رنگ نشان داده شده است.

تصویر سمت راست هاردنر و رزین را پیش از واکنش نشان می دهد.تصویر سمت چپ فیلم رنگ سخت شده حاصل از واکنش هاردنر و رزین دیده می شود.

محصولات مرتبط:

دسته ها: بلاگ

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.