رزین

گردآوری: حسین قلی زادگان

رزین ها (Resin) مواد پلیمری و پیچیده ای هستند که بخش اصلی رنگ های صنعتی را تشکیل می دهند چرا که رزین بقیه اجزا تشکیل دهنده رنگ را در خود نگه می دارد. در فرآیند تشکیل فیلم نهایی رنگ نیز رزین نقش مهمی دارد. در فرآیند خشک شدن رنگ، خروج حلال و پلیمراسیون در رزین رخ می دهد. یکی از ویژگی های مهم دیگر رزین چسبندگی به سطح کار است. اگر رزین انتخاب شده برای یک سطح ،چسبندگی مناسبی با سطح نداشته باشد رنگ ساخته شده نیز با این رزین برای این سطح مناسب نخواهد بود و عمر مفید کمی خواهد داشت.

علاوه بر این رزین در محافظت از سازه ها در برابر مواد شیمیایی و عوامل خورنده نیز نقش مهمی خواهد داشت.رزین ها با ایجاد یک سد مقاوم بین سطح و محیط اطراف از تماس مستقیم سطح با عوامل بیرونی جلوگیری می کند. البته رزین ها کاملا نفوذ ناپذیر نیستند و برای این منظور از پیگمنت ها کمک گرفته می شود.

رزین ها را بر اساس ویژگی های مختلف آن به شکل های مختلف طبقه بندی می کنند.

رزین های ترموست و ترموپلاست

رزین ها و پلیمر های ترموست ،دسته ای از مواد پلیمری هستند که در اثر گرما دیدن دچار تجزیه و تغییر در ماهیت شیمیایی آن می شود.در نتیجه به یک ماده صلب و یک پارچه تبدیل می شود.رزین های اپوکسی و ملامین نمونه هایی از این نوع مواد پلیمری هستند.

در نقطه مقابل رزین ها و پلیمر های ترموپلاست قرار دارد که در اثر گرما دیدن تنها ذوب می شوند و تغییر در ماهیت شیمیایی آن ها ایجاد نمی شود.این نوع مواد پلیمری می توانند به دفعات ذوب شده و مجددا به حالت جامد در آیند، بی آن که تغییری در ماهیت شیمیایی آن ایجاد شود.رزین های اکریلیک و پلی استر نمونه هایی از این نوع مواد پلیمری هستند.

رزین های تک جزئی و دو جزئی

 

رزین های حلال پایه و آب پایه

رزین های پایه حلال دسته ای از رزین ها هستند که صرفا در حلال مناسب خود حل می شوند. برای رقیق کردن یا شستن آن ها باید از تینر یا حلال مناسب خود استفاده شود.تینر ها می توانند به صورت آلیفاتیک یا آروماتیک باشند.هر نوع از رزین ها بر اساس ساختارشان در یکی از این دو قابل حل هستند که در بخش مربوط به هر رزین به آن اشاره شده است.

رزین های پایه آب نیز گونه دیگری از رزین ها هستند.این نوع رزین ها پایه اساسی رنگ های پایه آب است.این نوع از رزین ها به علت تغییراتی که در ساختار شیمیایی آن ها ایجاد شده است ،قابل حل در آب خواهند بود.این نوع رزین ها از نظر هزینه و مسائل ایمنی بسیار مناسب تر است.یکی از مشکلات مهم تینر ها و حلال های آلی احتمال ایجاد حریق و آلوده کردن محیط کارگاه و محیط زیست می باشد که با استفاده از رزین های پایه آب می توان این مشکلات را مرتفع کرد.همچنین به علت قیمت بالای حلال های هیدروکربنی،در صورت حذف آن ها و جایگزینی آب به عنوان حلال ،قیمت تمام شده محصول نیز پایین می آید.یکی از مشکلات همیشگی در این راه ،آبگریز بودن اکثر رزین ها است.

انواع رزین های تجاری پر کاربرد

  • رزین اپوکسی
  • رزین پلی استر
  • رزین آلکیدی
  • رزین پلی یورتان
  • رزینهای معدنی
  • رزین کائوچوکلره

برای اطلاع بیشتر مقاله رزین کائوچوکلره را مطالعه نمایید.

 رزین های کائوچو کلره (Chlorinated rubber ) ار فرآیند کلر دار کردن پلی ایزوپرن (Polyisoprene)که ماده اصلی تشکیل دهنده لاستیک طبیعی یا همان کائوچو که شیره درختی با همین نام است،تولید می شود.کائوچو طبیعی از واحد های ایزوپرن تشکیل شده است که طی فرآیند افزایشی،اتم های کلر به آن اضافه شده و تشکیل رزین کائوچو کلره را می دهد.در این فرآیند پیوند های دوگانه شکسته شده و اتم های کلر جانشین می شود و در نتیجه پایداری و مقاومت کائوچو طبیعی بالا می رود.البته امروزه به دلیل قیمت بالا و مصرف روز افزون این ماده،شکل مصنوعی آن که از پلیمر کردن مونومر ایزوپرن تولید شده از مواد نفتی به دست می آید،کاربردی تر است.

  • رزین های ضدخزه
  • رزین های فنولی(فنولیک)

 منابع مطالعاتی بیشتر

 

دریا تامین تجهیز-رنگ دریایی پارس پامچال-رنگین زره-همپل